دوشنبه ۹ اسفند ۹۵ - February 27, 2017

کدخبر : 37929
یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ - ۴:۱۵

وبگاه آمریکایی مدعی شد: آمریکا با پهپادهای جدید مستقر در امارات، از ایران جاسوسی می کند

یک وبگاه آمریکایی مدعی شد ارتش آمریکا قصد دارد با ایجاد پایگاهی برای استقرار پهپادهای پیشرفته در امارات،تحرکات ایران در منطقه را زیر نظر بگیرد.

به گزارش کارمند شمال,وبگاه آمریکایی «وار ایز بورینگ» در مطلبی با اشاره به اقدام‌های خطرناک قایق‌های تندرو نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ویژه در یک ماه گذشته در خلیج فارس و تهدید علیه کشتی‌های جنگی آمریکا در این خلیج نوشت: یگان مهندسی ارتش آمریکا به طور رسمی اعلام کرده‌ که در پی یک پیمانکار برای ساخت تاسیسات جدید نیروی دریایی آمریکا در زمینه تولید

پهپاد «تریتون – MQ-4C» در پایگاه هوایی «الظفره» در امارات متحده عربی است.
وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در ماه جولای سال جاری  در همینرابطه برای نخستین بار پیشنهاد این پروژه را منتشر ساخت. گفته می‌شود که نیروی هوایی آمریکا کار ساخت این تاسیسات را در منطقه‌ای که اینک سوخت‌ رسان‌های هوایی از آن استفاده می‌کنند، بر عهده خواهد گرفت.

بر اساس این گزارش، پهپاد تریتون ساخت شرکت «نورث گروپ» بدون نیاز به سوخت گیری هوایی قادر است در مسافتی برابر با ۸۲۰۰ مایل و ارتفاع پروازی بیش از شصت هزار پا پرواز کند. این پهپاد می‌تواند با بیشینه سرعت نزدیک به ۳۶۰ مایل در ساعت در هر ماموریت تا سی ساعت در آسمان باشد. پهپاد تریتون مجهز به دوربین‌ها و رادارهای قدرتمند برای یافتن و رصد کشتی‌ها در دریا و هدف‌های بالقوه در زمین است. این پهپادها همچنین گیرنده‌های رادیویی دارند که امواج سامانه‌های شناسایی و ردیابی کشتی‌های تجاری را دریافت می‌کند.

این وبگاه آمریکایی همچنین مدعی شد نیروی هوایی ارتش آمریکا  در سال ۲۰۱۰ چندین پهپاد «آرکیو – ۱۷۰» را به پایگاه هوایی الظفره در امارات برای جاسوسی از ایران فرستاده بود. پایگاه هوایی الظفره در ۶۰۰ مایلی کشور کویت واقع در آنسوی خلیج فارس  قرار دارد و به عبارت دیگر پهپادهای تریتون می‌توانند به آسانی و برای ساعت‌ها به رصد تردد کشتی‌ها و دیگر فعالیت‌های منطقه مبادرت نمایند.

بر اساس این گزارش، اینک همراه با حضور پهپادهای تریتون ام-کیو-۴ در منطقه، نیروی دریایی آمریکا روش‌های بیشتری را برای رهگیری تهدیدهای بالقوه قبل از رسیدن به سوی کشتی‌های آمریکا دارد. نیروی هوایی آمر

یکا نیز از این پس به طور مرتب هواپیماها و کشتی‌های جاسوسی را برای رصد ایران به منطقه اعزام می‌کند.

در بخش دیگر مطلب آمده اس

ت: بعید است که پنتاگون به طور رسمی حضور پهپادهای تریتون را در منطقه به هدف جاسوسی از ایران اعلام کند اما با این وجود، اگر این پهپادها در آینده در امارات متحده عربی مستقر شوند، این حضور به طور حتم از چشمان ایران دور نمی‌ماند.
این در حالی است که نظامیان آمری

کایی با حضور در آب

های خلیج همیشه فارس اقدام به ایجاد ناامنی و هرج و مرج در منطقه کرده و دلاورمردان نیروی دریایی ایران نیز همچون عقابی تیزبین تمام حرکات این کشور متخاصم را زیر نظر گرفته و هیچ حرکتی را بی پاسخ نمی گذارند چرا که آمریکا حق حضور در خلیج فارس را ندارد.

وبگاه آمریکایی یاد شده در خاتمه با ذکر دامنه عملیات پهپادهای تریتون از دریای عمان، خلیج عدن و دریای عرب به تاثیر این هواپیماها بر نبرد یمن اشاره کرد و نوشت: جدای از محل این پهپادها  در شمال خلیج فارس، آن‌ها می‌توانند کشتی‌های کوچک عازم سواحل یمن را زیر نظر داشته و کشتی‌های آمریکایی نزدیک به آن‌ها را به سوی محل‌این کشتی‌ها هدایت کنند. اینک این پروژه در مراحل آزمایشی قرار دارد، و انتظار می‌رود که نیروی دریایی آمریکا در سال ۲۰۱۸ به پهپادهای تریتون MQ-4  مجهز شود.
خبرگزاری جوان

مطالب مرتبط
دیدگاه شما