پنج شنبه ۲۱ بهمن ۹۵ - February 9, 2017

کدخبر : 37430
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۰

پیوند خون بند ناف درمان ۷۰نوع بیماری/ دریافت نمونه بند ناف در خارج از کشور

مدیر توسعه و تعالی بانک خون بند ناف رویان جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه تا کنون 65 هزار نمونه خون بند ناف در کشور دریافت شده است، گفت:در سال جاری نمونه های خون بند ناف در خارج از کشور نیز دریافت می شود.

به گزارش کارمندشمال،اشکان مزدگیر در حاشیه بازدید از مرکز بند ناف واحد مازندران با بیان اینکه شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان  از سال ۱۳۸۴ به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد، گفت:  تاکنون   ۶۵ هزار نمونه هزار نمونه خون بندناف در بانک خون بندناف جهاد دانشگاهی ذخیره سازی شده است.

وی با اشاره به وجود ۲۷ نمایندگی شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان جهاد دانشگاهی در سطح استان‌های کشور، افزود: قرار است تا پایان سال استان‌های بوشهر، کهگیلویه بویراحمد، قم، خراسان شمالی و گلستان برای سهولت دریافت نمونه خون بند ناف از نمایندگی برخوردار شوند.

مدیر توسعه و تعالی بانک خون بند ناف رویان جهاد دانشگاهی تصریح کرد: در سال جاری برنامه  برای فعالیت این شرکت در خارج از کشور وجود دارد تا با انتقال دانش و یا احداث بانک خون بند ناف بتوانیم خدماتی را در راستای ارتقای سلامت و بهداشت به جهانیان داشته باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر از کشورهای عراق، سنگاپور، امارات، پاکستان و آذربایجان نمونه خون جمع آوری شد، افزود:  درخواست‌هایی برای اعطای نمایندگی ها از عراق، عمان، لبنان و کویت  ارسال شده و  در حال رایزنی با کشورهای عضو (جی۸) هستیم  تا بتوانیم در سطح بین المللی خدمات رسانی داشته باشیم.

مزدگیر با بیان اینکه استانهای مازندران، اصفهان، خراسان، فارس و خوزستان جزو دفاتر نمایندگی های بزرگ بند خون ناف کشور است، اظهار کرد: در مازندران تا کنون ۲ هزار نمونه خون بند ناف ذخیره سازی شده و این استان از نظر گستردگی و توسعه ارائه خدمات در شهرستانها رتبه اول کشور را دارد.

وی با بیان اینکه شاخص آلودگی میکروبی و نمونه های جمع آوری شده حدود یک درصد است، افزود: متناسب با میانگین جهانی این شاخص ۳ درصد است.

مدیر توسعه و تعالی بانک خون بند ناف رویان جهاد دانشگاهی گفت: تلاش ما این است تا آگاهی های خانواده ها را برای ایجاد و ارتقای فرهنگ سلامت و پیشگیری افزایش داده  و سطح آگاهی افراد را در پیشگیری از بیماری افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه موارد زیادی از پیوند سلول بنیادی خون بند ناف در سال‌های اخیر به تعداد ۱۵ نمونه پیوند بند خون ناف انجام شده که  بیش از ۷۰ درصد  موفقیت آمیز بود، افزود: در سال گذشته دومین پیوند اتولوگ موفق آنمی آپلاستیک جهان با استفاده از سلول‌های بنیادی خونساز بند ناف در ایران انجام شد.

مزدگیر گفت: در حال حاضر برخی از بیمه ها نگهداری سلولهای بند ناف خون را نیز در لیست بیمه قرار دادند و نیاز است دولت نیز در این حوزه وارد شود تا در سالهای آینده همه افراد بتوانند از خدمات بانک بندخون ناف رویان بهره مند شوند.

مدیر توسعه و تعالی بانک خون بند ناف رویان جهاد دانشگاهی تصریح کرد: خون بند ناف در هنگام وضع حمل از نوزاد جدا و نگهداری می‌شود تا در صورت نیاز برای مداوای همان شخص، افراد خانواده و یا برای اشخاص دیگر استفاده شود./ایسنا

 

مطالب مرتبط
دیدگاه شما