دوشنبه ۷ فروردین ۹۶ - March 27, 2017

کدخبر : 36667
سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۹
دانشجویی کارشناسی ارشد علوم سیاسی در مازندران:

چرایی حضور ایران در سوریه

چرایی حضور ایران در سوریه یکی از صحبت‌های است که گاه گاهی مطرح می شود که در همین ارتباط سلمان کاظمیان دانشجویی کارشناسی ارشد علوم سیاسی به چرایی این موضوع و حساسیت این منطقه اشاره کرد
به گزارش کارمند شمال،  بحث چرایی حضور ایران در سوریه هر ازگاهی توسط برخی از افراد در زمان مطرح شدن شهدای مدافع حرم شنیده می‎شود، هرچند امروز دیگر بر کسی دلائل راهبردی حضور مستشاران ایرانی در سوریه پوشیده نیست، اما در همین ارتباط سلمان کاظمیان دانشجوی کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی در نوشتاری دلائل حضور ایران در سوریه و منطقه خان طومان و دیگر نقاط این کشور را تشریح کرد.
خان طومان شهرکی که شاید تابه حال کسی اسمش ونامش را نشنیده بوده ویا حتی کسی در ذهنش از آن نام ونشانی نداشته باشد ، ازین پس اِلمان ویادمانی از سیزده گل پرپر خطه سرسبز علویان را به همراه داردخان طومان! شهرکی درجنوب غربی حلب سوریه که درفاصله ۱۰ تا ۱۵کیلومتری این شهر که به خاطر اینکه به اتوبان حلب،دمشق نزدیک است اهمیت استراتژیک دارد

هدفم از این یادداشت چیز دیگری است ، معرفی خان طومان و دلایل پرپر شدن عزیزانمان درآنجا نیست ، هدفم دلایل اهمیت حضور ایران ومدافعان حرم در سوریه است.

به راستی چرا ایران در سوریه حضور دارد…

با توجه به تشکیل محور مقاومت درکشورهای عراق،لبنان،سوریه، فلسطین و یمن و طبق استراتژی امنیتی –نظامی و دفاعی،سوریه به عنوان نقش ارتباطی میان ایران وحزب الله لبنان وایجاد موازنه قدرت درمنطقه و جلوگیری ازپیشبرد منافع و نفوذ آمریکا ورژیم غاصب صهیونیستی حائز اهمیت است.

با توجه به اینکه پشتیبانی ایران از سوریه بدون درنظر گرفتن مسائل ایدئولوژیک و مذهبی است و همچنین ایران به عنوان تنها حکومت دینی در جهان وابستگی وارتباط مذهبی وایدئولوژی بسیار کمی با رژیم سکولار سوریه دارد این حمایت از نگاه استراتژیک تنها به عنوان تقویت جبهه مقاومت درمنطقه وبالاخص درسوریه می باشدوبا توجه به تاکیدات وبیانات امام خامنه ای مبنی براینکه:

* ما اسیر محدودیّت‌هاى مذهبى نشدیم؛ ما نگفتیم این شیعه است، این سنّى است… ما توانستیم مشت برادران فلسطینى‌مان را در غزّه و در مناطق دیگر تقویت کنیم و ان‌شاءالله ادامه خواهیم داد. ۱۳۹۳/۰۹/۰۴
و همچنین درجای دیگر فرمودند:
جمهوری اسلامی ایران ازسوریه به دلیل حمایت از خط مقاومت دربرابر رژیم صهیونیستی دفاع خواهد کرد وبا هرگونه دخالت در امور داخلی سوریه با شدت مخالف است . ۱۱ فروردین ۱۳۹۱

“محور مقاومت”، در برابر اسرائیل و خط مقدم مبارزه ایران با آمریکاست”
این راهبرد نشان می دهد ایران به دنبال تقویت جبهه مقاومت چه ازسوی برادران اهل سنت وچه برادران شیعه منطقه می‌باشد.

علاوه برآن، سوریه به عنوان سپری دربرابر ستیزه جویی دشمنان نظام و انقلاب جهت بی ثباتی‌های داخلی و نفوذ در داخل کشور می‌باشد و به قول معروف همه نقشه و برنامه‌های دشمنان نظام را در پشت مرزهای کشور نقش برآب می‌کنیم تامردم ایران اسلامی درامنیت وآسایش خاطر زندگی کنند.

همچنین لازم به یاد آوری است که از دیگر دلایل حضور جمهوری اسلامی ایران و عزیزان مدافع حرم، که با اعتقاد وایمان راسخ درسوریه به منظور دفاع ازحریم پاک ولایت و دفاع ازحرم اهلبیت حرم حضرت زینب(س) و حضرت رقیه(س)، این است که این دشمنان و عوامل تکفیری بارها نشان دادند که اگر دستشان به حرم و بارگاه ائمه برسد از هیچ اقدام جنایتکارانه مضایقه نمی‌کنند، همچنانکه بارها درگذشته این اقدام شنیع را درباره حرم امامین عسکرین درعراق واصحاب ائمه مانند حجربن عدی درسوریه انجام داده‌اند.

لذا، این جوانان دلباخته سالار وسرور شهیدان (ع) و فرزندان معنوی امام خمینی(ره)، که گهواره نشینان روزهای انقلاب بوده‌اند، با ایمان راسخ واعتقاد محکم جهت دفاع ازحریم ولایت با عنوان مدافعان حرم به منظور بسط وگسترش تفکر انقلاب اسلامی به سمت سوریه شتافتند، تا فرهنگ اسلام آمریکایی که توسط عواملشان یعنی عوامل تکفیری باگرایشات وهابیت آمریکایی وتشیع انگلیسی در منطقه درحال انتشار است، جلوگیری کنند و زمینه‌ساز ظهور منجی عالم بشریت شوند.

برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما