پنج شنبه ۱۰ فروردین ۹۶ - March 30, 2017

کدخبر : 36110
سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۹:۰۴

دانشگاه صنعتی بابل میزبان کارگاه علوم اعصاب محاسباتی ایران شد

دانشگاه صنعتي نوشيرواني بابل در روزهاي 14 و 15 ارديبهشت ماه جاري ميزبان سومين كارگاه علوم اعصاب محاسباتي ايران است.

به گزارش کارمندشمال، دبیر سومین کارگاه علوم اعصاب محاسباتی کشور بیان کرد: این کارگاه با هدف تشکیل کانون نروفیزیک (مغز و اعصاب) ایران با حضور دکتر شاهین روحانی رییس انجمن فیزیک ایران و دکتر عبدالحسین عباسیان پیشکسوت علوم اعصاب کشور در دانشگاه صنعتی بابل برگزار خواهد شد.

دکتر رضا خانبابائی افزود: بدلیل اینکه در فیزیک اعصاب ایران هیچ گروه منظمی وجود ندارد لذا درصدد برآمدیم تا با راه اندازی این کانون، اساتید و دانشجویان این رشته را گردهم آوریم .
وی بیان کرد: در این کارگاه صبح ها با حضور اساتید برحسته سخنرانی و عصر ها نیز به محاسبات مربوط به این رشته بوسیله کامپیوتر و وسایل مورد نیاز پرداخته خواهد شد تا با هدایت افراد علاقمند فیزیک اعصاب در کنار انجمن فیزیک ایران به امور مربوط به این رشته بین رشته ای مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد.
فوق دکتری فیزیک اعصاب و استاد دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با اشاره به جایگاه اعصاب در کارگروه پزشکی افزود: ما بواسطه علومی که در فیزیک، ریاضی و شیمی آموخته ایم از انها بهره جسته تا عملکردهای مربوط به مغز و اعصاب را محاسبه و پیشگویی کنیم.
وی ادامه داد: با این وجود و براساس اطلاعات بدست آمده ، نوع بیماری های مغز و اعصاب شکل می گیرد و ما می توانیم به پزشک معالج اطمینان دهیم تا نسبت به تشخیص بیماری و ریشه آن با محاسبات روش های درمانی اقدام شود تا فرد بیمار بهبود یابد.
عضو انجمن علوم اعصاب آمریکا ، آلمان و کانادا اظهارداشت: مغز موجود ناشناخته قرن است و این در تمام دنیا اتفاق نظر وجود دارد که ما در این قرن از وسایل آزمایشگاهی لازم برای شناخت مغز برخورداریم و دانشمندان زیادی در دنیا تصمیم گرفتند که این مغز را بشناسند.
خانبا بائی بابیان اینکه با شناخت مغز ریشه بیماری ها شناخته خواهد شد؛ بیان کرد: روش های درمانی محاسباتی متاسفانه در کشور وجود ندارد و باید علم به این سمت پیش رود که از روش های سنتی درمانی که زمانش نیز گذشته است دوری کند و به روش محاسباتی روی بیاورد.
کارگاه علوم اعصاب ایران یک سخنران خارجی، به نام ‘کاترینا ماندیلا’دارد که استاد فیزیک دانشگاه نظربایف قزاقستان است.
در این کارگاه همچنین افراد بسیار به نام از حوزه فیزیک ایران همچون پروفسور شاهین روحانی، استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و رئیس انجمن فیزیک ایران، پروفسور عبدالحسین عباسیان از پژوهشگاه دانش های بنیادی ایران، پروفسور محمد رضا رحیمی تبار استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف، دکتر فرهاد شهبازی از دانشگاه صنعتی اصفهان، دکتر افشین منتخب از دانشگاه شیراز، دکتر علیرضا ولیزاده از دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان، دکتر وحید سالاری از دانشگاه صنعتی اصفهان، دکتر حامد سیدعلایی از پژوهشگاه دانش های بنیادی و چند نفر دیگر از رشته های بین رشته ای حضور خواهند داشت./ایرنا
مطالب مرتبط
دیدگاه شما