یکشنبه ۶ فروردین ۹۶ - March 26, 2017

کدخبر : 26574
جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۳

 شایعه رهاسازی پلنگ در جنگل

رئیس اداره محیط زیست شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه شمالی گفت: هرگونه اظهارات مبنی بر رهاسازی پلنگ در جنگل‌های سوادکوه شایعه است.
9441.jpg

رئیس اداره محیط زیست سوادکوه و سوادکوه شمالی با رد شایعات مبنی بر رها سازی پلنگ در جنگل‌های سوادکوه افزود: حملات پلنگ‌ها در چند سال اخیر که به ندرت هم انجام شده دلایل متعددی دارد که محیط زیست شهرستان با آسیب‌شناسی آن، به چند دلیل اصلی نزدیکی این حیوانات وحشی به روستاها و شهرها دست یافته است.

فلاحی افزود: خروج دام از جنگل یکی از دلایل اصلی نزدیک شدن حیوانات وحشی به روستاها و حاشیه شهرها است چرا که وقتی دام در جنگل وجود داشت، در صورت عدم وجود منابع غذایی بعضا حیوانات وحشی از این دام‌ها استفاده می‌کردند که امروزه با طرح خروج دام از جنگل‌ها، حیوانات وحشی هم برای به دست آوردن غذا به حاشیه روستاها می‌آیند.

وی شکار بی‌رویه گراز وحشی و تشی را از دلایل دیگر نزدیک شدن پلنگ‌ها و حیوانات وحشی دیگر به محل زندگی انسان‌ها دانست و افزود: شکار این حیوانات که غذای اصلی پلنگ در سوادکوه و سوادکوه شمالی است سبب کم شدن غذای این حیوانات شده است، همچنین نواری که منابع طبیعی برای جلوگیری از تجاوز به حریم جنگل کشیده است به دلیل رشد گیاهان و درختان غیر بومی مامنی برای این حیوانات وحشی شده است.

مطالب مرتبط
دیدگاه شما