پنج شنبه ۳۰ دی ۹۵ - January 19, 2017

کدخبر : 25456
یکشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۴

آوارگان خوشگذران سوری در ترکیه/تصاویر

این قبیل از آوارگان سوری کمتر در انظار هستند و غالب آوارگانی که در رسانه ها به تصویر کشیده می شوند از دسته آوارگانی هستند که با دست خالی به ترکیه آمده اند.

به گزارش کارمند شمال، به نقل از عصر ایران با وجودی که در هفته ها و ماه های گذشته خبرهای تکان دهنده و تاثر انگیزی از وضعیت رقت بار هزاران آواره جنگی سوری در مرزهای اروپا منتشر شده است اما برخی از آوارگان سوری نیز که وضعیت مالی بهتری دارند و توانسته اند با جیب پر به ترکیه بروند، تلاش دارند با فراموشی آنچه بر سرشان آمده است به زندگی طبیعی خود در ترکیه ادامه می دهند و حتی برای تفریح و گذراندن تعطیلات تابستانی به شهرهای توریستی چون بدروم و آنتالیا می روند.

اخیرا دولت ترکیه اعلام کرده است از ۱٫۹ میلیون آواره سوری ساکن در این کشور در ۱۰ شهر ترکیه جمعیت آوارگان سوری با جمعیت بومی این شهرها برابری می کند و حتی بیشتر شده است.

این وضعیت برای بسیاری از شهروندان ترکیه ای غیر قابل پذیرش است، اما برخی از آوارگان سوری که وضع مالی بهتری دارند در تلاش برای راه اندازی یک کسب و کار آبرومند در ترکیه هستند و با کوچ به شهرهای بزرگ ترکیه برای خود خانه خریده و یا در هتل ها اقامت گزیده اند و چشم انتظار آینده مانده اند.

این قبیل از آوارگان سوری کمتر در انظار هستند و غالب آوارگانی که در رسانه ها به تصویر کشیده می شوند از دسته آوارگانی هستند که نتوانسته اند دارایی خود را به ترکیه بیاورند (و یا در سوریه نیز فقیر بودند) و با دست خالی پا در راه مهاجرت گذاشته اند و طبیعی است که این قبیل آوارگان یا جزء پناهجویانی هستند که در روزها و هفته های گذشته پا در راه سفر به اروپا گذاشته اند و در جزایر یونان و مرز مقدونیه تجمع کرده اند یا در اردوگاه های اسکان موقت در ترکیه استقرار یافته اند.

طبق آمار سازمان ملل جنگ داخلی سوریه باعث آوارگی ۸ میلیون سوری در داخل و خارج این کشور شده است که از این میزان تنها نزدیک به ۲ میلیون نفر در ترکیه اسکان یافته اند.

از نظر بسیاری از شهروندان کشور ۸۰ میلیونی ترکیه ، وجود این میزان آواره سوری در این کشور غیر قابل پذیرش است. منتقدان می گویند آوارگان سوری فرصت های شغلی آنها را می ربایند و سطح دستمزدها را برای کارفرماهای ترکیه ای کاهش می دهند و علاوه بر این باعث ایجاد ناامنی اجتماعی می شوند و توازن طبیعی شهرها و روستاهای ترکیه را به هم ریخته اند.

آمار دقیقی از وضعیت مالی آوارگان سوری خارج رفته در دست نیست اما بسیاری از شهروندان سوریه ای پیش از آغاز جنگ داخلی در این کشور در رده متوسط و متوسط به بالا بوده اند و زندگی خوبی در کشور خود داشتند . آنها دارای پول و کسب و کار خوب بودند و پس از جنگ مجبور به ترک کشورشان شده اند.

این آوارگان پولدار کمتر به چشم می آیند و به دلیل تمکن مالی  در ترکیه صاحب خانه شده اند و یا در هتل اقامت گزیده اند و برخی از آنها حتی کسب و کار راه انداخته اند و توانسته اند زندگی در هجرت را به نظم و نسقی در آورند و دوباره چرخ زندگی شان را در کشور ترکیه به گردش در آورند.

این قبیل آوارگان حتی در داخل ترکیه به تعطیلات تابستانی می شوند و چند روزی را در هتل های لوکس شهر توریستی “بدروم” اقامت می کنند تا به تفریحات ساحلی شان برسند.

تصاویر زیر نزدیک به ۱۵۰ آواره سوری از این دست را در سواحل بدروم نشان می دهد . به نوشته سی ان ان ترک این آوارگان در حالی که در سواحل بدروم مشغول تفریح و گشت و گذار بودند با پلیس مواجه می شوند.

ظاهرا پلیس بدروم گزارشی دریافت کرده است که دهها آواره سوری با تجمع در ساحل بدروم می خواهند با سوار شدن به قایق قاچاقچیان انسان به جزایر یونان در دریای اژه بروند.

اما پلیس پس از حضور در محل با صحنه عجیبی روبرو می شود. عده ای از این افراد در حال گرفتن حمام آفتاب در ساحل هستند و عده ای نیز در ساحل در حالی که دستگاه “هندز فری” تلفن همراه شان را به گوش زده اند در حال قدم زدن در ساحل و یا مشغول گرفتن عکس سلفی هستند و برخی نیز  در سایه ای نشسته و به دریا نگاه می کنند و عده دیگری نیز در آب شنا می کنند.

پس از اینکه پلیس در پرس و جو از این آوارگان سوری تبار مطمئن می شود که آنها برای گذراندن تعطیلات تابستانی به بدروم آمده اند و در هتل اقامت دارند ، با این حال از آنها می خواهد به هتل بازگردند و آنها را به هتل محل اقامت شان باز می گرداند.
آوارگان سوری تبار مشغول تفریح در ساحل بدروم

اخبار,اخبار اجتماعی ,وضعیت آوارگان سوری در  ترکیه

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,وضعیت آوارگان سوری در  ترکیه

پلیس پس از دریافت گزارش تجمع آوارگان سوری در محل حاضر می شود

اخبار,اخبار اجتماعی ,وضعیت آوارگان سوری در  ترکیه

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,وضعیت آوارگان سوری در  ترکیه

پلیس ترکیه از آوارگان سوری می خواهد به هتل های محل اقامت شان بروند و ساحل را ترک کنند

اخبار,اخبار اجتماعی ,وضعیت آوارگان سوری در  ترکیه

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,وضعیت آوارگان سوری در  ترکیه

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,وضعیت آوارگان سوری در  ترکیه

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,وضعیت آوارگان سوری در  ترکیه

 

 

مطالب مرتبط
دیدگاه شما